Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Війна безжальна до пам’яті: які об’єкти української спадщини ми втрачаємо

01.04.2022
769

Із 24 лютого від дій російських загарбників на території України постраждало понад 100 об’єктів культурної спадщини в 10 областях. Серед них — майже 60 споруд духовного значення, тобто в середньому по 2 в день! Україна звернулася до ЮНЕСКО з досить закономірною вимогою: позбавити Росію членства в організації. За місяць війни ми побачили, що російським загарбникам абсолютно далекі поняття цінностей, національного надбання й мистецтва.

Поки ЮНЕСКО розглядає питання виключення РФ зі своєї організації, Україна продовжує фіксувати втрати спадщини. Ми зібрали найбільш відомі об’єкти з цього болючого списку й розповідаємо про те, у яких із них є шанси на відновлення. За необхідністю будемо актуалізувати інформацію й розширювати статтю.


Дніпропетровська область

Церква св. Миколая (Брянська)

Миколаївська церква в Дніпрі була побудована у 1913–1915 роках у неокласичному стилі з елементами бароко на честь 300-ліття правління династії Романових. У 80-х роках ХХ століття храм переобладнали під залу органної музики. 12-тонний орган, який є одним із найбільших у Європі, виготовили за спеціальним замовленням у Німеччині.

Унаслідок ракетного обстрілу 11 березня церква отримала незначні ушкодження фасаду та вікон.

Донецька область

Святогірська Свято-Успенська Лавра

Святогірська Лавра — одна з найстаріших і найвагоміших православних святинь на території сучасної України. Перша письмова згадка про монастир у крейдяних скелях над Сіверським Дінцем датується XVI століттям. У 2004 році чоловічий Святогірський монастир отримав статус лаври.

Унаслідок ракетних ударів 12 березня були пошкоджені фасади та вікна будівель комплексу.

Художній музей імені А. Куїнджі

Музей відкрили у 2010 році в будівлі, що є зразком архітектури модерну 1902 року. У його 6 залах було представлено біля 2000 експонатів, серед яких твори живопису, декоративно-прикладного мистецтва, графіка та скульптура. Половина залів присвячувалась життю і творчості відомого маріупольського художника-пейзажиста Архипа Куїнджі.

21 березня внаслідок прямого влучення ракети музей було знищено. На щастя, на момент удару там не знаходились оригінали робіт Куїнджі, але зберігалися творіння інших відомих українських художників, зокрема Івана Айвазовського й Тетяни Яблонської.

Донецький академічний обласний драматичний театр

Театр у Маріуполі був одним із найстаріших на Лівобережній Україні. Будівлю, прикрашену галереєю з колонадою і скульптурною групою на фронтоні фасаду, звели в 1960 році.

16 березня в результаті бомбардувань театр був повністю зруйнований.

Крім цих пам’яток, у Донецькій області окупанти знищили:

 • церкву св. Миколая Чудотворця (2018 р.) у Волновасі;
 • меморіальну стелу на місці загибелі Василя Сліпака.

Було пошкоджено:

 • Свято-Преображенську церкву (ХХІ століття) у Волновасі;
 • Свято-Успенський Миколо-Василівський монастир (комплекс 1998–2000 рр.) у с. Микільське;
 • Костянтинівську мечеть (2011 р.);
 • церкву Покрова Божої Матері (2007–2017 рр.) у Маріуполі;
 • церкву Христа Спасителя Євангельських Християн Баптистів (ХХІ століття) у Маріуполі;
 • церкву Різдва Пресвятої Богородиці (1992 р.) у с. Талаківка;
 • церкву св. Олександра Невського в смт. Олександрівка (будівля 1899 р.);
 • церкву Марії Магдалини (2003–2007 рр.) в Авдіївці;
 • церкву св. Миколая Чудотворця (1898–1899 рр.) в Авдіївці;
 • церкву Казанської Божої Матері (ХХ–ХХІ століття) у Мар’їнці.

Житомирська область

Військово-історичний комплекс «Скеля»

Фортифікаційна споруда «Скеля» (вона ж «Бункер Сталіна») — це колишній секретний підземний командний пункт Коростенського укріпрайону, який входив до так званої «Лінії Сталіна». Він був побудований в 1936 році на основі системи природних і штучних печер у гранітній скелі, на якій в VIII–XIII століттях стояло давньоруське місто Іскоростень. У разі війни звідси планувалося здійснювати командування Південно-Західним фронтом.

У результаті обстрілу 6 березня територія комплексу зазнала ушкоджень. Їхня ступінь ще уточнюється.

Також в області було частково знищено Покровську (Різдва Пресвятої Богородиці) церкву (1862 р.): вціліла лише дзвіниця; пошкоджено Житомирську обласну наукову бібліотеку імені Олега Ольжича (1978 р.), Свято-Покровську церкву (будівля ХХ-ХХІ століття).

Запорізька область

Історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова»

Заповідник створений на основі палацово-паркового комплексу Попова (відомого ще як Василівський замок). Садиба, зведена у 1864–1884 рр., поєднувала в собі елементи бароко, романського й готичного стилів. У головному корпусі була бальна зала, дзеркальні кімнати, бібліотека з рідкісними книгами, картинна галерея з оригіналами Тиціана, Гої та Рембрандта. Це єдиний в Україні комплекс, де збереглися практично всі елементи садиби часів освоєння Дикого поля.

7 березня обстріли ворожої артилерії пошкодили стіни будівель комплексу, зокрема манежу-стайні.

Крім заповідника, в області рашисти пошкодили:

 • меморіальну стелу учасникам АТО в Енергодарі;
 • будівлю залізничного вокзалу «Запоріжжя-друге» (1904 р.);
 • церкву св. Тихона Задонського (ХХ-ХХІ століття).

Київська область

Іванківський історико-краєзнавчий музей

Музей був створений у 1981 році в будівлі панського маєтку ХІХ століття. Його колекція присвячена історії, культурі й видатним особистостям Іванківського краю. Серед найцінніших експонатів — колекція художніх творів лауреатки Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка Марії Примаченко.

27 лютого під час окупації селища ворогом будівля музею повністю згоріла. Доля колекції робіт Приймаченко достеменно невідома.

Крім музею, у Київській області були пошкоджені:

 • Вознесенська церква (1998 р.) у с. Бобрик;
 • церква св. Андрія Первозваного (2010–2016 рр.) у м. Буча;
 • Петро-Павлівська церква (ХХ століття) у м. Буча;
 • Ірпінська Біблійна Семінарія (ХХ-ХХІ століття).

Повністю згоріла Георгіївська церква (1878 р.) у с. Заворичі та дерев’яна Вознесенська церква (1879 р.) у с. Лук’янівка.

Київ

Театр «Київська мала опера»

Приміщення Лук’янівського народного будинку було зведене в 1900–1902 рр. у неоросійському стилі. За радянських часів тут розміщувався Український робітничий клуб, Клуб трамвайників, військовий госпіталь, Будинок культури Київського трамвайно-тролейбусного управління, а з 2005 року й дотепер будівлю займає театр «Київська мала опера».

Унаслідок ракетного обстрілу 15 березня в будівлі театру було пошкоджено фасади, вікна, двері та інтер’єр холу.

Київська телевізійна вежа

Телевежу заввишки 380 метрів збудували у 1968–1973 рр. для трансляції радіо й телебачення. Вона була першою у світі суцільнометалевою вежею та другою за висотою телевежею на Землі на момент спорудження й досі є найвищою спорудою України.

У результаті ракетного удару 1 березня пошкоджень зазнало одне з верхніх приміщень телевежі, де розташовувалися апаратні українського телебачення.

Колишня контора єврейського кладовища

Будівля контори єврейського кладовища була зведена в 1899 році в місцевості Бабин Яр, де пізніше нацисти знищили тисячі євреїв. У 1943 році саме тут базувалася німецька окупаційна команда, яка спалювала трупи євреїв під час Голокосту. У 2021 році будівлю передали в оренду «Меморіал Голокосту «Бабин Яр» для створення в ній музею.

Під час удару по телевежі 1 березня було пошкоджено паркан та фасад пам’ятки.

Також 28 лютого в Києві внаслідок обстрілу стрілецькою зброєю пошкоджено фасади та вікна церкви святителя Іоасафа Білгородського (2007 р.).

Луганська область

Катерининська церква

Про точну дату спорудження церкви досі сперечаються історики, але відомо, що освятили її в 1914 році. Гордістю й унікальною особливістю храму є мозаїчна плитка на підлозі, з якою пов’язана низка місцевих легенд.

Унаслідок обстрілу 27 лютого в будівлі було пошкоджено фасади, вікна та двері.

Серед інших пам’яток області, що постраждали від загарбників:

 • церква Покрови Пресвятої Богородиці (1895–1907 рр.) у смт. Трьохізбенка;
 • Ісламський культурний центр «Бісмілля» (2019 р.) у Сєвєродонецьку;
 • церква ікони Божої Матері «Всіх скорботних радість» (2014 р.) у Сєвєродонецьку;
 • церква Різдва Христового (1999–2000 рр.) у Сєвєродонецьку;
 • храм св. Матрони Московської (2020–2021 рр.) у Рубіжному;
 • Свято-Миколаївська церква (1907 р.) у Попасній;
 • Друга Свято-Митрофанівська церква (сер. — др. пол. ХІХ століття) у Лисичанську.

Сумська область

Сумська духовна семінарія імені Блаженнішого Митрополита Володимира (Сабодана)

Духовне училище відновило свою роботу в Сумах у 1998 році в будівлі, яка була зведена в 1915 році як архієрейський будинок. У 2000 році там облаштували домовий храм в ім’я прп. Симеона Нового Богослова та св. прав. Іоанна Кронштадтського. Зараз до комплексу училища, крім цієї будівлі, входить споруда Іоанно-Предтеченського чоловічого монастиря та парафіяльний Пантелеймонівський храм.

Унаслідок обстрілу 7 березня постраждали фасади й вікна старовинного архієрейського будинку.

Охтирський краєзнавчий музей

Охтирський музей був створений у 1995 році в будинку початку ХХ століття. Його колекція налічувала майже 10 тисяч експонатів, представлених у 3-х експозиціях, присвячених природі, історії Охтирки та подіям періоду Другої світової війни. Серед унікальних експонатів — особисті речі письменника-земляка І. П. Багряного.

Унаслідок обстрілу 9 березня постраждали фасади будинку.

Круглий двір у Тростянці

Садиба-манеж «Круглий Двір» — це кінний двір маєтку Надаржинських-Голіциних, спорудження якого почалося ще в 1749 році. «Круглий Двір» мав слугувати оборонним укріпленням, однак жодного разу так і не був застосований за воєнним призначенням. Згодом його використовували як арену для циркових концертів і вистав кріпацького театру Голіцина, а в сучасності для проведення фестивалів та культурних подій.

1 березня російською військовою технікою було завдано руйнувань брамі «Круглого Двору» та знищено котельню місцевого художнього музею.

Також в області рашистами пошкоджений «Кадетський корпус» імені І. Г. Харитоненка (поч. ХХ століття) у Сумах та колишній Народний будинок (1911–1914 рр.) в Охтирці.

Харківська область

Харківський художній музей

Харківський музей образотворчого мистецтва був створений М. Каразіним у 1920 році і є одним із найбільших в Україні. Його експозиція займає 25 залів маєтку купця Ігнатищева (побудований у 1912 році за проєктом О. Бекетова) і складена з відділів дореволюційного українського й російського мистецтва, радянського, закордонного й декоративно-ужиткового мистецтва. Саме тут зберігається автопортрет Т. Шевченка, роботи Айвазовського, Самокиша, Яблонської, Мурашка, Нарбута та ін.

9 березня вибуховою хвилею пошкоджено фасади та вікна музею.

Свято-Успенський собор

Успенський собор був побудований у другій половині XVIII століття і є одним із найстаріших православних храмів Харкова. Зараз дзвіниця собору — десята за висотою кам’яна будівля міста та друга за висотою дзвіниця України. Після реставрації 1980 року в соборі відкрили Будинок органної та камерної музики.

Через обстріли 2 березня в соборі вибито всі вікна, пошкоджені вітражі й постраждало церковне начиння.

Будинок «Слово»

Будинок «Слово» — житловий будинок, збудований наприкінці 1920-х років кооперативом літераторів у вигляді букви «С». Споруда згадується в багатьох художніх і мемуарних творах. З нею пов’язані арешт Михайла Ялового й самогубство Миколи Хвильового. До 1938 року були репресовані мешканці сорока квартир будинку із шістдесяти шести, через що І. Багряний охрестив будинок «Крематорієм».

Унаслідок обстрілу 7 березня в будинку пошкодили фасад.

Хоральна синагога

Харківська синагога є однією з найбільших у Європі. Вона зведена на початку ХХ століття в еклектичному стилі з елементами римської готики та мавританського стилю. Автором проєкту, який зайняв перше місце на конкурсі Імператорської архітектурної спільноти, був Яков Гевірц.

Унаслідок ракетного обстрілу 9 березня постраждали фасади та вікна пам’ятки.

Харківська обласна філармонія

Харківська філармонія — найстаріша концертна організація України, яка розташована в будинку колишнього Оперного театру, де також відбувся перший в Україні кіносеанс та вийшла в ефір перша українська радіостанція. Тут виступали безліч музикантів, серед яких: Пабло Сарасате, Маттіа Баттістіні, Петро Чайковський, Федір Шаляпін, Олександр Скрябін, Арам Хачатурян, Дмитро Шостакович.

Унаслідок ракетного обстрілу 1 березня пошкоджень зазнали вікна та фасади філармонії.

Харківський національний академічний театр опери та балету ім. М.В. Лисенка

Харківський оперний театр ім. М.В. Лисенка — один із найстаріших музичних театрів та перший стаціонарний оперний театр України. Постмодерністична будівля ХНАТОБ була зведена в 1991 році.

12 березня під час бомбардування було пошкоджено фасади, покрівлю, вікна та двері споруди.

Крім того, у Харкові частково зруйновано будівлю Харківської обласної держадміністрації (1951 р.) та пошкоджено ще кілька десятків пам’яток, серед яких:

 • церква св. цариці Тамари (2012–2013 рр.);
 • Меморіальний комплекс Слави (1977 р.);
 • Харківська державна академія культури (кін. XVIII — XIX століття);
 • Державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка (1899–1901 рр.);
 • художнє мозаїчне панно (друг. пол. ХХ століття) на будинку за адресою Космонавтів, 2;
 • будівля економічного факультету ХНУ ім. В.Н. Каразіна (1925 р.);
 • церква Смоленської ікони Божої Матері (сер. ХІХ століття);
 • церква Жон-Мироносиць (2013–2015 рр.);
 • церква преп. Антонія Великого (1820–1823 рр.);
 • Чоботарська синагога (1912 р);
 • Палац Праці (1912–1914 рр.);
 • Харківська міська рада (1950 р.)
 • Меморіальний комплекс жертвам Голокосту «Дробицький Яр» (2002 р.) у с. Мала Рогань;
 • церква Євангельських християн-баптистів (ХХІ століття) в Ізюмі.

Херсонська область

17 березня в смт Антонівка рашисти пошкодили Меморіальну стелу на честь В’ячеслава Чорновола.

Чернігівська область

Єлецький Успенський монастир

Храм був заснований чернігівським князем Святославом Ярославичем як чоловічий монастир у 1060 році, що робить його одним із найстаріших монастирів в Україні. Сучасний комплекс відбудували в XVII столітті. Він включає Успенський собор, церкву-усипальницю Я. Лизогуба, надбрамну дзвіницю 1670–1675 років, яка є найстарішою висотною будівлею Чернігова, трапезну Петропавлівську церкву, келії, серед яких найстаріша збережена цегляна житлова будівля Лівобережжя, й інші споруди.

Унаслідок ворожого обстрілу 7 березня були пошкоджені фасади монастирських мурів та брами з дзвіницею XVII століття, а також барабани куполів Успенського собору XII–XVII століть.

Будинок-музей та садиба М.М. Коцюбинського

Літературно-меморіальний музей М. Коцюбинського розміщувався в будинку, де письменник провів останні 15 років свого життя. У кімнатах відтворено інтер’єри початку ХХ століття, й експонуються предмети побуту, якими користувалася родина митця. Також тут збереглася меморіальна бібліотека з першодруками його творів, книги з автографами Бориса Грінченка, Івана Нечуя-Левицького, Максима Горького, Івана Франка, Панаса Мирного, чимало нарисів про життя Коцюбинського та його творчість.

Унаслідок артилерійського обстрілу 6 березня постраждали ґанок, стіни, перекриття й вікна музею, пошкоджені деякі експонати.

Обласний художній музей ім. Г. Галагана

Музей було створено у 1983 році в будівлі, що є пам’яткою архітектури ХІХ століття. Його колекцію складають понад 9000 творів образотворчого й декоративно-ужиткового мистецтва від XVI століття й до сьогодення, зокрема ікони часів українського бароко, народні картини «Козак-Мамай», полотна голландських, фламандських, французьких, італійських митців.

Унаслідок бомардування міста 6 березня було пошкоджено фасади, вікна та інтер’єри музею.

Козацький кафедральний собор святої великомучениці Катерини

Катерининська церква є пам’яткою архітектури національного значення, яскравим зразком козацького бароко Лівобережжя. Вона була зведена братами Лизогубами на честь їхнього діда та подвигів Чернігівського козацького полку в 1715 році на залишках храму часів Київської Русі.

Унаслідок обстрілів 26 березня постраждав північний фасад церкви.

Також на Чернігівщині частково зруйнований обласний молодіжний центр (1935–1947 рр.) та пошкоджено:

 • будинок, у якому жив Гліб Успенський (ХІХ століття);
 • центральна міська бібліотека ім. М. Коцюбинського (друг. пол. ХХ століття);
 • Чернігівська міська рада;
 • дім молитви Другої чернігівської церкви християн-баптистів (ХХІ століття);
 • колишній будинок окружного суду (1904 р.);
 • Військово-історичний музей (будівля кінця ХХ століття);
 • церква святителя Феодосія (1996 р.).

Міністерство культури та інформаційної політики України створило ресурс для збору інформації про злочини рашистів проти української культурної спадщини. Дані, зібрані на сайті, будуть використані як докази у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі, а також для розуміння обсягів відновлення пам’яток. А цим ми займемося одразу, тільки-но вигонимо загарбників із наших земель. Чекаємо з нетерпінням!

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.